Bağışlayın

شرکت فرانسوی لافارژ: به داعش پول می دادیم

شرکت فرانسوی لافارژ: به داعش پول می دادیم

سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 15:53

مدیر سابق شرکت فرانسوی لافارژ، اذعان کرد که بطور غیرمستقیم به سنی های تندروی داعش در سوریه پول پرداخت کرده و این موضوع رادر همان زمان به اطلاع حکومت فرانسه…

رسانده است.

ژان کلود ویار، مدیر سابق شرکت صنعتی لافارژ می گوید نهادهای اطلاعاتی فرانسه را در جریان جزئیات فعالیت‌های این شرکت در سوریه از جمله باج دهی به داعش قرار داده بود.

اذعان این مدیر سابق شرکت لافارژ در حالی است که 6 تن از مقامات ارشد شرکت لافارژ از جمله خود او، به اتهام «کمک مالی به گروه های تروریستی» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

یکی دیگر از مقامات این شرکت نیز به اتهام به خطر انداختن جان دیگران تحت پیگرد قرار گرفته است.

رقم کمک‌های مالی لافارژ به سنی های تندروی حاضر در سوریه در فاصله سال‌های 2011 تا 2015 نزدیک به 13 میلیون یورو تخمین زده می شود.

ویار به قاضی رسیدگی کننده به اتهامات مقامات این شرکت اعلام کرده که وی بین سال‌های 2012 تا 2014 بیش از 30 بار با مقامات اطلاعاتی فرانسه ملاقات کرده است.

به گفته وی هدف از این دیدارها ارائه اطلاعات به نهادهای اطلاعاتی فرانسه از روند جنگ در سوریه بوده است که در این دیدارها به موضوع باج دهی این شرکت به گروه داعش نیز اشاره شده است.

ژان کلود ویار در سال 2014 نامزد فهرست حزب راست افراطی «جبهه ملی فرانسه» در انتخابات شورای شهر پاریس بود.

روزنامه «لوموند» در سال 2016 در گزارشی تحقیقی از رسوایی باج دهی شرکت لافارژ به گروه داعش پرده بر داشت.

گفتنی است، شرکت فرانسوی لافارژ صاحب یک کارخانه سیمان سازی در جلبیه در شمال سوریه است. این منطقه برای مدتی تحت کنترل سنی های تندروی داعش قرار داشت.

مقامات قضایی فرانسه احتمال می دهند که شرکت لافارژ برای ادامه فعالیت خود در سوریه به طور غیرمستقیم به گروههای تروریستی از جمله سنی های تندروی داعش کمک مالی کرده است.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir